Ehdokkaat Hason hallituksen asukasjäseniksi kaudelle 2026–2028

Helsingin Asumisoikeus Oy:n hallituksen asukasjäsenten valintaprosessi etenee.

Ehdolle asettui 13 asukastoimikuntien nimeämää henkilöä, joista asukastoimikuntien puheenjohtajat äänestivät 14.1.2026 järjestetyssä vaalitilaisuudessa kuusi henkilöä ehdolle hallituksen asukasjäseniksi tulevalle toimikaudelle 2026–2028.

Valinnat perustuvat asukasdemokratian mukaiseen prosessiin, jossa asukastoimikuntien edustajat eli puheenjohtajat, varapuheenjohtajat tai yhteyshenkilöt voivat äänestää ehdokkaista kahden vuoden välein.

Vaalitilaisuudessa 63 puheenjohtajaa käytti äänioikeutta. Tilaisuuteen pystyi osallistumaan joko läsnä tai etäyhteydellä. Yhteensä vaalissa annettiin 274 ääntä.

Ehdokkaista eniten ääniä saivat:

  • Katja Koski, Haso Leonkatu 16
  • Evgeni Semenov, Haso Capellan puistotie 20
  • Päivi Äijälä, Haso Livornonkatu 5
  • Bengt Halme, Haso Kap Hornin katu 4
  • Esko Salo, Haso Lavakatu 12
  • Mikko Martikainen, Haso Luutnantinpolku 2

Lopullisen päätöksen asukasjäsenistä ja hallituksen kokoonpanosta tekee Helsingin kaupunki. Hallitukseen kuuluu viranhaltija-, luottamushenkilö- ja asukasjäseniä. Valintaprosessissa huomioidaan hallituksen kollektiivinen kokonaisosaaminen sekä jäsenten pätevyysvaatimukset. Hallituksen uusi toimikausi alkaa kevään 2026 yhtiökokouksen jälkeen.

Toimiminen hallituksen jäsenenä

Hallituksen jäsenyys on vastuullinen luottamustoimi.

  • Helsingin Asumisoikeus Oy (Haso) on osakeyhtiö, jonka hallituksen jäsenillä on tasavertainen valta, velvollisuudet ja vastuu. Hallitus vastaa siitä, että yhtiön toiminta on lainmukaista, kannattavaa ja yhtiön edun mukaista. Hallitus huolehtii yhtiön pitkän aikavälin kehityksestä ja omistajan tavoitteiden turvaamisesta.
  • Osakeyhtiön hallitus toimii aina yhtiön ja kaikkien osakkeenomistajien eduksi, ei yksittäisen osakkaan tai ryhmän hyväksi. Haso on kokonaan Helsingin kaupungin omistama, joten yhtiöllä on yksi osakkeenomistaja.
  • Hallituksen työskentelyssä noudatetaan osakeyhtiölain vastuusäännöksiä sekä kaupungin konserniohjetta, ja jäsenet ovat velvollisia pitämään yhtiön luottamukselliset asiat salassa.
  • Hason hallituksen jäsenille maksetaan jokaisesta hallituksen kokouksesta kokouspalkkio, joka on Helsingin kaupungin luottamushenkilöpalkkiopäätöksen mukainen.