Kesällä uuteen kotiin? Tutustu vapaisiin koteihin ja hyödynnä etu: valikoiduissa kodeissa 1–3 kuukauden vastike veloituksetta.

Tutustu kampanjan ehtoihin
Laajasalo

Svanströminkuja 1a, 00870 HELSINKI

2h+kt | 51 m2 | 40331,12 €

Tässä kodissa sinun ei tarvitse odottaa tarjouskierrosta. Ole vain yhteydessä meihin ja sovitaan näyttö!

Tervetuloa tutustumaan tähän viihtyisään ja toimivapohjaiseen 51 m²:n kaksioon. Asunnossa neliöt on käytetty tehokkaasti: avara olohuone ja keittiö muodostavat yhtenäisen oleskelutilan, josta on käynti tilavalle lasitetulle parvekkeelle. Parveke toimii viihtyisänä lisähuoneena pitkälle syksyyn.

Erillinen makuuhuone tarjoaa rauhalliset puitteet lepoon. Tyylikäs keittiö, reilun kokoinen kylpyhuone sekä hyvin suunnitellut säilytysratkaisut tekevät arjesta sujuvaa.

Sijainti Kruunuvuorenrannassa yhdistää luonnon ja kaupungin parhaat puolet. Merenranta, ulkoilureitit ja lähikaupat ovat kävelymatkan päässä, ja alue kehittyy jatkuvasti.

Asunnon tiedot

Osoite Svanströminkuja 1a B 71
Kaupunginosa Laajasalo
Huoneisto 2h+kt
Pinta-ala 51m2
Kerros 7
Vapautuminen Vapautumassa 10.9.2026
Asuntopiha Ei
Esteetön kulku Ei
Huoneistosauna Ei
Parveke Kyllä

Muutostyöt

  • Liukuovet 2020, hyvitettävä jäännösarvo 336,12 €.
  • Asunnossa olevat lisä- ja muutostyöt ovat asumisoikeudenhaltijan korjaus- ja ylläpitovastuulla.

Asuinkustannukset

Asumisoikeusmaksu 40331,12 €
Alkuperäinen asumisoikeusmaksu 34023,00 €
Asumisoikeusmaksun indeksitarkistus 5972,00 €
Muutostyöt 336,12 €
Vastike 839,35 €/kk

Tupakointi

Kaikki Hason uudet asumisoikeussopimukset solmitaan savuttomina 1.1.2023 alkaen. Tupakointi on kielletty sisällä, parvekkeilla sekä piha-alueella.

Lemmikit

Lemmikit ovat tervetulleita Hason kaikkiin kohteisiin.

Ota yhteyttä

This field is hidden when viewing the form

Viehättävä Laajasalo on alue, jossa meri on moneen suuntaan lähellä ja ulkoilumahdollisuuksia on runsaasti. Haso Svanströminkuja 1a tarjoaa koteja erilaisiin elämäntilanteisiin yksiöistä neljän makuuhuoneen tilaviin koteihin.

Päiväkoteja ja kouluja on useita ja Laajasalon terveysasema palvelee asukkaita lähettyvillä. Kirjastosta löytyy luettavaa, taidetta ja siellä järjestetään myös erilaisia tapahtumia. Kruunuvuorenrannassa on lähikauppoja ja lisäksi Laajasalon Kauppakeskus Saaressa on useita päivittäistavarakauppoja, erikoisliikkeitä ja ravintoloita. Harrastusmahdollisuuksia on runsaasti.

Talon 86 autopaikkaa sijaitsevat autohallissa ja tontin avopaikoilla.
Kaikissa asunnoissa on lasitettu parveke, joka tuo joustavuutta tilantuntua jokaiseen kotiin. Lattiamateriaalina on lämminhenkinen parketti ja kylpy- ja wc-tiloissa keraaminen laatta. Asukkaiden käytössä on kerhohuone, talosauna, pesula ja kuivaushuone.

Talossa on parveketupakointikielto.

Tervetuloa Haso-kotiin Svanströminkujalle!

Rakennuksen tiedot

Talotyyppi Kerrostalo
Valmistumisvuosi 2020
Lämmitysmuoto Kaukolämpö
Energialuokka C
Internetyhteys Kyllä
Asuntojen määrä 113
Autopaikat 87
Sähköautojen latauspaikat 10
Hissi Kyllä
Pesutupa Kyllä
Kuivaushuone Kyllä
Talosauna Kyllä
Kerhohuone Kyllä
Irtaimistovarasto Kyllä
Ulkoiluvälinevarasto Ei
Leikkipaikka Kyllä
Aurinkopaneelit Ei
Väestönsuoja Kyllä

Kustannukset

Keskivastike 15,68 €/jm2/kk
Vesimaksu Vesimaksulaskutus kulutuksen mukaan.
Saunamaksu 20 €/kk

Savuttomia koteja

Kaikki Hason uudet asumisoikeussopimukset solmitaan savuttomina 1.1.2023 alkaen. Tupakointi on kielletty sisällä, parvekkeilla sekä piha-alueella.

Lemmikit

Lemmikit ovat tervetulleita Hason kaikkiin kohteisiin.

Oletko kiinnostunut tästä tai tämän kaltaisista asunnoista?

Siirry täyttämään asuntohakemus ja lisää hakemukseen ne ominaisuudet, joita toivot tulevalta Haso-kodiltasi.
Hasolla asuntoja haetaan merkitsemällä hakemukseen ne ominaisuudet, joiden mukaisista asunnoista on kiinnostunut.
Vapautuvaa kotia tarjotaan hakuehtojen mukaisesti hakemuksen jättäneille hakijoille. 
Mikäli haluat muuttaa aiemmin tekemääsi hakemusta, tee uusi asuntohakemus. Uusi hakemus korvaa vanhan.

Lue myös: Näin haet Haso asuntoa

Kohteen asunnot

Huoneistotyyppi Pinta-ala m2 Asuntoja Vastike €/kk
1h+kt34,5-35,520574,52-633,94
2h+kt39,5-51,537647,27-847,35
3h+kt63,5-65331006,03-996,31
3h+kt+s76,5-80,5201065,3-1201,87
4h+kt+s10421443,66-1457,77
5h+kt+s116,511577,25